Okres przedświąteczny to czas, kiedy policja odnotowuje zwiększoną liczbę włamań do domów jednorodzinnych lub mieszkań – ostrzega Małgorzata Jurecka, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. Schemat działania włamywaczy jest bardzo prosty, na co wskazują również ostatnie włamania na terenie powiatu oświęcimskiego. Do zdarzeń dochodzi zawsze wieczorem, podczas nieobecności domowników, którzy wcześniej byli jakiś czas obserwowani.

Policja ostrzega przede wszystkim przed najprostszymi błędami. Wystarczy lekko uchylone okno, by złodziej mógł dostać się do środka. Stróże prawa zwracają również uwagę na natychmiastowe informowanie ich o jakichkolwiek podejrzanych sytuacjach, na przykład, kiedy mamy wrażenie, że nasz dom jest obserwowany. Pomóc w tej sytuacji może również zanotowaniu numerów rejestracyjnych podejrzanych samochodów lub w przypadku naszego wyjazdu, poinformowanie o tym sąsiadów bądź przyjaciół.

Chcesz przechytrzyć złodziei? Nie trzymaj pieniędzy w domu. Oni doskonale znają wszystkie miejsca, gdzie je chowasz: w skarpetkach, pod obrusem, w mące, w barku lub biurku. Poniżej lista 10 miejsc, w które najczęściej zaglądają włamywacze:

  1. W bieliźniarce
  2. Pod obrusem na stole
  3. W szufladach, w komodach
  4. W szufladach ze sztućcami w kuchni
  5. W pojemnikach na mąkę, cukier itp.
  6. W kryształach ustawionych na regale
  7. W pościeli
  8. W wiszących szafkach kuchennych
  9. Za obrazem wiszącym na ścianie
  10. W biurku