X Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS – „Prawa człowieka w filmie”. 21 kwietnia, start: godz. 15.00, Kino Iluzja w Chełmku, WSTĘP WOLNY na wszystkie projekcje

Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku oraz Koło Naukowe Myśli Społeczno – Politycznej działające przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu zaprasza miłośników dobrego dokumentu na 10. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS „Prawa człowieka w filmie”. Po raz pierwszy w historii festiwal zawita do Chełmka w sobotę 21 kwietnia.

Organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Społeczny Instytut Filmowy festiwal WATCH DOCS jest jednym z najstarszych i największych festiwali poruszających tematykę łamania praw człowieka w świecie, co roku gromadzi około 70 tys. widzów. Podczas festiwalu wyświetlone zostaną najlepsze światowe dokumenty dotyczące szeroko pojętej problematyki praw człowieka.

Filmy nie obalają nieludzkich reżimów i rzadko bezpośrednio wpływają na bieg wypadków w życiu społeczeństw. Są jednak jednym z najpotężniejszych czynników kształtujących nasze wyobrażenia, poglądy i wrażliwość. Prawa człowieka również kształtują nasze poglądy, wrażliwość i wyobrażenia o tym, jak powinno wyglądać współczesne społeczeństwo. W filmach przestają być tylko abstrakcyjną ideą. Bo korzystanie z tych praw, albo konfrontacja z ich naruszaniem to realne życie bohaterów prezentowanych filmów – mówi mgr Zbigniew Klima, opiekun Koła Naukowego Myśli Społeczno – Politycznej w PWSZ.

Są to przede wszystkim produkcje dokumentalne. Mają walor świadectwa i unikalną siłę oddziaływania wynikającą ze społecznego odbioru sztuki dokumentu, jako wiernej rejestracji rzeczywistości. Korzystamy z tej siły, bo chcielibyśmy, żeby nasi widzowie spojrzeli na otaczającą rzeczywistość – bliższą i dalszą – poprzez pryzmat praw człowieka, żeby zobaczyli i odczuli w nich coś ważnego i wspólnego. Chodzi nam o świadomość, wiedzę i wrażliwość, a w konsekwencji – postawy – mówią członkowie KNMSP.

W dniach 19 i 20 kwietnia projekcje filmowe odbywać się będą w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (budynek Collegium sub Horologio) w Oświęcimiu. Natomiast 21 kwietnia festiwal przeniesie się do Kina „ Iluzja” w Chełmku. Filmy poprzedzone zostaną krótkim wstępem przygotowanym przez pracowników naukowych PWSZ oraz studentów z Kół Naukowych działających na oświęcimskiej uczelni. Wstęp na wszystkie projekcje jest BEZPŁATNY! Zaczynamy o godzinie 15, przed nami PONAD 6 GODZIN FILMÓW! ZOBACZYMY:

  • Bad Girls. Cela 77. Polska, Francja, 2010, 85’
  • Czarna Córka. Polska 2011, 25’
  • Pocałunek May Irwin. USA 1896 2’
  • Jestem dziewczynką! Holandia, 2010, 15’
  • Lot Specjalny. Szwajcaria 2011, 100’
  • Sprzedana. Szwecja 2010, 72’
  • Niepotrzebnych rzeczy podróż niezwykła. Polska – Niemcy 2010, 93’