Kategorie
Aktualności z Chełmka Humor z gminy Chełmek

Wielcy patroniwielkich inwestycji

Temat ostatnich dni, czyli abdykacja papieża Benedykta XVI zdominował przeważającą część mediów na świecie i nie da się obojętnie przejść obok tego a to dlatego, że u nas ustępujący papież ma coś swojego, coś wyjątkowego, coś takiego na co nie każdy może sobie pozwolić, a mianowicie swój most, konkretnie most nazwany swoim imieniem. Most im. Benedykta XVI powstał w rekordowo szybkim tempie, ale któż nie pamięta jaki to był priorytet?! Przyjeżdża papież do Polski i co będzie jechał po tym starym? w sumie dało się, tylko pojazdem lekkim, wyposażonym w wysokie zawieszenie, a papieska limuzyna, w dodatku pewnie niemiecka, zawieszenie dość sztywne, jeszcze nim rzuci i aż strach pomyśleć, herbata się rozleje, będzie trzeba czyścić tapicerkę. Dlatego most postawiono nowy, nawet z kolorystycznymi elementami flagi papieskiej, ludzie stojący na trasie przejazdu zaopatrzeni w biało-żółte chorągiewki z przydrożnych kapliczek, piękny widok, a po tamtych chwilach został most, po którym tak wspaniale się jedzie z naszej gminy do Oświęcimia. No właśnie most jest a jego patron tylko do 28 lutego. I się władza z tym nazywaniem obiektu pospieszyła. Teraz tylko czekać aż urzędnicy wpadną na pomysł dokładnego sprawdzenia stanu mostu, połączonego z chwilowym jego zamknięciem, pisemnym wnioskiem do Watykanu czy możemy zmienić imiennika na nowego papieża. Tak więc jeździjcie obywatele do Oświęcimia dopóki jest po czym.

Z mostem na Wiśle jeszcze nie problem, najwyżej nazwa zostanie, jednak to nie jedyny obiekt tego typu w naszej gminie, drugi most jest właśnie w przebudowie i już doszły mnie słuchy, że może nosić imię Jana Pawła II. Z całym szacunkiem do osoby Karola Wojtyły, ale czy to nie jest lekka przesada? w tym kraju każda nowopowstała szkoła (chociaż tych teraz mamy deficyt) zapewne chciała by nosić to imię, tak jak drogi, szpitale, uczelnie, cała masa innych, podobnych placówek publicznych. Za chwilę będą przystanki im. Jana Pawła II, stacje kolejowe, hotele, lotniska… a przecież można szukać alternatywnych nazw. Chociaż taki zabieg z drugiej strony może być specjalnie przemyślany. Wyobraźmy sobie że nowy most jest imienia papieża polaka, i jest tylko i wyłącznie dla praktykujących owieczek parafialnego stada. Dla pozostałych można zostawić kładkę, i nazwa kładki może być dowolna, dla przykładu “kładka im. Lefebrystów”, chociaż nie, bo oni już nie są obciążeni ekskomuniką. Ale za to “kładka im. św. inkwizycji” i przed kładką po obu jej stronach można umieścić tabliczkę z napisem “zawróć, bo błądzisz”, albo również po obu stronach znak “ślepa ulica”. Można też całkiem odejść od katolickiego nazewnictwa i nazwać nowy most imieniem prezesa firmy, która wygrała przetarg na jego modernizację, niech to będzie taka dodatkowa rekompensata, za to, że wziął na siebie i swoją firmę ta odpowiedzialność, choć w pierwszych etapach prac nie było dużo roboty. Ten most był już od wielu lat ambitnie rozbierany każdego sobotniego wieczora przez lokalną młodzież, kamień po kamieniu, można powiedzieć, że połowę rozbiórki mieli z głowy. Nie chcę tutaj nawiązywać do naszych władz, których przedstawiciele wbijali łopaty na symboliczny początek inwestycji, bo wówczas mielibyśmy “most marszałkowski”, funkcjonuje już nazwa “Sowa-Express”, i musielibyśmy dodać jeszcze “Sowa-Bridge”

A tak całkiem poważnie, jak z tym nazewnictwem jest to dobrze wiemy, władza swoje a każdy swoje, jak by nie był nazwany i tak każdy będzie mówił po swojemu, byle by krócej, zwięźlej, i byle by można było dojechać na drugą stronę brzegu, bez cudownego rozstępowania się wód Przemszy.

Z pozdrowieniami, z gminnego podwórka, Robert.

6 odpowiedzi na “Wielcy patroniwielkich inwestycji”

Fajny felietonik p.ROBERCIE
Most w Bobrku im.Benedykta XVI !? a dlaczego nie im.Albina PETY/szewca ,niemowy żyjącego w latach 60 ubiegłego wieku ,naprawiajacy BIEDOCIE stare buty/.W latach 1975-1978 pracowałem w PWS nr.3 w NOWYM WIŚNICZU,dyr.naczelnym był strzelec pokładowy samolotu hitlerowskiego w czasie 2-wojny światowej /miał na sumieniu wiele istnień ludzkich w Anglii ,został zestrzelony ,siedział do 45r. w więzieniu// ….jeden z funkcjonariuszy Min.Sprawiedliwości/w randze majora/ goszcząc w PWS w mojej obecności i Naczelnika ZK na moje zapytanie co myśli o dyr. i jego niechlubnej przeszłości,odpowiedział mi żartobliwie’ nadejdą jeszcze takie lata ,że p.dyr. przyjmiemy w szeregi ZBOWID-u!!!? Przejeżdżam często przez most im.EMERYTA …jadąc do Oświęcimia ….i tak sobie …..myślę,myślę,myślę i nic do tej pory nie wymyśliłem !
I tak sobie myślę,że zmieniając Patrona SZKOŁY w BOBRKU z Wł.BRONIEWSKIEGO na im.kardynała SAPIEHY …to nie PRZYPADEK !!! W Bobrku działają SIŁY WYŻSZE ! czyli dzieją się CUDA!!! ha,ha,ha!

Ludi ,pewne sprawy przerastają nas śmiertelników .Ale też daja wiel do myslenia;ilez to ludzi da się zeszmacic aby tylko dogodzić obecnie nam panujacym .Pewnie Ci którzy tak łaso sie dziś poddaja modzie na zmiany patronów ,nawet nie wiedzą jak ich dziadowie musieli klękać i czapkować przed Jaśnie przechodzącym lub przejeżdżajacym w kolasce Panem lub Kardynałem Sapiechą .Nie widza tez i to jest najbardziej smutne ,ze działo sie to przez stulecia .I dopiero komuna i ten „parszywy”PRL Ich odchłopił i odebrał przymus czapkowania i klękania .
Widać też co jest bardzo smutne ze w tym PRLu ,który dał Im szanse poznania własnej jakże smutnej historii i doli wiekszości przodków obecnej populacji ;niczego z tej nauki nie pojęli .
Widać że przyjdzie nam i Im jeszcze wiele doswiadczyć ,aby pewne historyczne zaszłości
ponownie poznać .
Jednym słowem historia Ich niczego nie nauczyła ,ale -nic straconego ,””Latwiej bowiem dziś zmienić Patrona szkoły ,niż ją wybudować ;;;;jak pieknie napisał na którymś forum ,jeden z blogowiczów .
Ludi ;pozdrawiam !
I jeszcze jedno ;zadziwia mnie tak mała aktywność Chełmkowian na blogach ;czyzby było tak dobrze ?? Wam ?? .
A moze to strach w demokracji ????????

Nie wiem co Panu doradzic kolego Robercie aby pobudzić do wiekszego udziału naszych krajan w zyciu tego blogu .Jest tyle spraw które draznia ,które wymagaja naprwy ,zmiany i zmian a tu nic ;marazm i tumiiwisizm .
Korzystaja na tym prawicowe partie wspierane przez kk .i ludzie o marnych dokonaniach i nijakich kompetencjach ale powiazani ze sobą rodzinnie i kumotersko .
Tego jako zywo nie było nawet w PRLu ,który jednak promował wykształcenie i wiedzę .
Dziś ludzie inteligentni i z doświadczeniem zostali zepchnieci do domowego lub zawodowego niebytu i nie chcą sie „wychylac ‚gdyz grozi im społeczna obstrukcja a efektem tego jest to ze rzadza nami miernoty ale za to krzykliwe i „zaangazowane”” .
Jaki jest tego efekt ; bezrobocie , emigracja , niebywałe zadłuzenie kraju , gmin i obywateli , zanik przyrostu naturalnego , upadek szkolnictwa ,nauki i przemysłu ,upadek morale społecznego i zanik ptriotyzmu .
Oto dorobek elit IIIRP i IVtej.Jest w naszej gminie tyl nauczycieli,ludzi wykształconych , byłych i obecnych pedagogów ,byłej kadry technicznej ;wszyscy zepchnieci w niebyt .
Czemu oni tu nie pisza ,nie uczestnicza chocby anonimowo ale krytycznie i konstruktywnie ,czemu sie poddali .
Trzeba w końcu zacząc zmieniac ten fałszywy przyjety kurs zmian naszej Gminy i OJCZYZNY .
Piszę gdyż tak jak Ty niepokoi mnie obojetnośc jednych i panoszenie sie i korzystanie z władzy ponad miarę i ponad zwykła przyzwoitość .

P.”szeffc” nowy patron szkoły zostanie .Pytam w im.BUDOWNICZYCH SZKOŁY W BOBRKU dlaczego to zrobiono?,a szczegolnie Panią SZEWCZYK HELENĘ,/sołtys/dlaczego zgodziła się na tę ZMIANĘ- PATRONA ?Dla przypomnienia Ojciec P.HELENY/SZPYTEK Ludwik/ był v-ce przew.BUDOWY SZKOŁY w latach 60.I co Wy na to BOBROWIANIE…wiadomo nic….boicie się zgrzeszyć?

i jeszcze jedno widać idzie w Chełmku nowa (obca)inwestycja typu handlowego pewnikiem
któtej efektem napewno będzie upadek reszty polskich chełmeckich w tym przypadku sklepów i sklepików a także pewnie naszego chełmeckiego rynku.Pracę iutrzymanie straci znów kilkanascie rodzin.
Ale ktoś w tym Chełmku będzie zadowolony
,pewnikiem i finansowo .Ciekawe kto jet tym ktosiem .
Kilkunastu z chełkmowian a może i kilkudziesieciu pewnie już sie w Angli rozpytuje o mozliwość wyjazdu ;;i jest fajnie.
GS tez sobie może już szukać nowych rynków ,ale tu radził bym spółdzielcom pójść po radę do Radnych i rady gminnej .
A my wspónie tym naszym wybrańcom podziekować w najbliższych wyborach za usilne staarania aby nam dogodzić .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *