Wielka Woda w Chełmku
Wielka Woda w Chełmku

Mariusz Kamiński z redakcji Przełomu relacjonuje sytuację powodziową między innymi w gminie Chełmek. Zalane drogi, piwnice, podtopione domy. Bobrek w gminie Chełmek stanął w wodzie. I choć wały przeciwpowodziowe zablokowały napór Wisły, to wystąpiły z brzegów na co dzień niewielkie rzeczki. W czwartek strażacy workami z piaskiem starali się zminimalizować zagrożenie zalania kolejnych gospodarstw domowych.

Przy przystanku kolejowym Gorzów Chrzanowski nie ma wolnego miejsca parkingowego. Mieszkańcy Gorzowa pracujący w Oświęcimiu i okolicach, gdzie nie można dojechać, przesiedli się na pociąg. Ludzie zostawiają tu swoje samochody. We wsi spokojnie. O powodzi przypomina kilka potopionych piwnic.

Droga wojewódzka nr 933 wygląda jak niewielka, gminna ulica – ruch samochodowy jest praktycznie zerowy. W Bobrku, po skręcie w prawo, w ulicę Parkową, widać zalane gospodarstwa i drogę, którą płynie strumień wody. Mieszkańcy żyjący w domach sąsiadujących z Wisłą są załamani.

– Zalało piwnice na dwa metry. Nie mamy ogrzewania od niedzieli – żali się Franciszek Bebak.

Dalej, idąc w stronę Gromca, widać ludzi stojących na wałach przeciwpowodziowych. Obserwują poziom wody w Wiśle.  Z wielu posesji wystają węże strażackie. Trwa wypompowywanie wody z zalanych piwnic.

W gminie Chełmek, w miejscu gdzie cofnęła się już woda, trwa wielkie sprzątanie od mostu przy ul. Śląskiej w Chełmku do ul. Jaworznickiej. Urząd Meijski wystawił kontenery na ulicy Zygmunta Starego, Rzecznej i Bolesława Chrobrego do których można wrzucać śmieci zebrane z terenów zalanych przez wodę, oraz inne przedmioty z budynków które były dotknięte powodzią.