Kategorie
Aktualności z Chełmka Urząd Miejski w Chełmku

Woda w cenie złota

Woda w Chełmku osiąga astronomiczne ceny. Od 1 maja 2012 roku mieszkańcom Chełmka zafundowano kolejne podwyżki i już obecnie cena metra sześciennego wody zbliża się coraz bardziej do czołówki najdroższej wody w małopolsce osiągając 5,15 złotych za metr sześcienny. Tym samym woda w Chełmku staje się o 75% droższa od wody w Alwerni (2,94 zł za metr), 51% droższa od ceny wody jaką płaca mieszkańcy Zatora (3,40 zł za metr), o połowę droższa od wody pitej w Krakowie (3,43 zł za metr) a nawet o 38% droższa od sąsiedniego Oświęcimia (3,73 zł za metr).

Uzasadnienia majowej podwyżki jak co roku są ogólnikowe. Nieoficjalnie mówi się jednak, że tak wysoka cena wody spowodowana jest wysokimi stratami wody podczas przesyłu, które to straty oczywiście musi pokryć finalny odbiorca. Do takiego stanu wodociągów doprowadziły wieloletnie zaniedbania w utrzymywaniu ich stanu technicznego a z roku na rok będzie coraz gorzej.

Jeszcze gorsza sytuacja jest w cenie ścieków. W tym rankingu znaleźliśmy się już na podium. Cena ścieków wyższa jest wyłącznie w Kętach (8,13 zł za metr). Chełmek uplasował się na drugim, niechlubnym miejscu w rankingu najdroższych ścieków z wynikiem 7,02 zł za metr sześcienny ścieków, zgodnie ze starorzymską zasadą mówiącą, że pieniądze nie śmierdzą. Czym spowodowana jest tak wysoka cena ścieków? Nie wiadomo i nie ma dla tego stanu dobrego uzasadnienia zważywszy na fakt, że wszystkim gminom małopolski (poza Chełmkiem i Kętami) udaje się utrzymywać ceny ścieków na pograniczu 4-5 złotych.

Miasto m3 wody
dla gosp. dom.
Opłata
abonamentowa
m3 ścieków
dla gosp. dom.
Brzeszcze 8,08 zł 8,92 zł 5,59 zł
Chrzanów
Libiąż
Trzebinia
5,81 zł 8,59 zł 5,58 zł
Olkusz
Bukowno
Klucze
Bolesław
5,32 zł 10,51 zł 5,80 zł
Chełmek 5,15 zł
8,32 zł
7,02 zł
Andrychów 4,98 zł 6,05 zł 5,73 zł
Kęty 4,59 zł 11,91 zł 8,13 zł
Wadowice 3,88 zł 6,91 zł 5,90 zł
Miasto
Oświęcim
3,73 zł 9,14 zł 4,59 zł
Gmina
Oświęcim
3,73 zł 9,14 zł 5,40 zł
Kraków 3,43 zł 4,98 zł 5,10 zł
Zator 3,40 zł 4,83 zł 4,43 zł
Alwernia 2,94 zł 7,39 zł 4,62 zł

Dane w tabeli zebrane i cytowane za: Dziennik Polski

23 odpowiedzi na “Woda w cenie złota”

Proszę przesadnie nie narzekać, mieszkam w Rudzie Śląskiej i tutaj też była astronomiczna podwyżka do 14,47 zł za metr sześcienny, czyli płacę niecałe 3 razy więcej za wodę niż mieszkańcy Chełmka 🙂 Mam nadzieję, że mój komentarz zmieni perspektywę myślenia chełmkowian 🙂

Proszę przesadnie nie narzekać, mieszkam w Rudzie Śląskiej i tutaj też była astronomiczna podwyżka ceny wody do 14, 47 zł za metr sześcienny, czyli płacę prawie 3 razy więcej niż chełmkowianie 🙂

12,17 zł w Chełmku wychodzi. Może w Rudzie Śląskiej jest o 2 zł drożej, ale czy powinniśmy się cieszyć, że gdzieś jest gorzej? To takie polskie, cieszenie się, że u sąsiada jest bardziej źle niż u nas.
Powinniśmy cieszyć się, że gdzieś mają lepiej i dążyć do tych wzorców. W Alwerni w kranach płynie woda zdatna do picia (bez przegotowania, prosto z kranu) za 7,56 zł (opłata razem ze ściekami) – to powinno być modelem i celem a nie bycie w skowronkach bo ktoś ma gorzej.

Straty niech wodociągi pokrywaja….jak dbają tak mają…nas niech interesuje od wodomierza do kranu,a jeśli nie potrafią zadbać o przesył i serwis to dowidzenia,widać tacy to fachowcy jak z koziej d…. trąbka.Lecz cóż ,na państwówce hulaj dusza piekła nie ma ot co…

A Pan Burmistrz opowiada wszędzie jak to fajnie jest w naszej gminie. Jak to będziemy budować boiska i ratusz dla niego. A pracy jak nie ma tak nie ma. Jak długo jeszcze mamy słuchać tych bajek jednego pana z Gorzowa?

chcieliście kanalizacji ? to teraz trzeba płacić , ale za to będziemy mieszkali jak europejczycy ,
trzeba też utrzymać dwóch prezesów MZGK i płacić za parę „pomysłów” „Pana” z Gorzowa

na temat stanowisk …Burmistrz ,wojewoda ,poseł na sejm ….,juz kiedyś pisałem maksymalnie dwie kadencje ,bo w innym wypadku ludzie na takich stanowiskach odchodzą od rzeczywistości

Z tego co wiem, to zaproponowali rozwiązanie stosowane w wielu innych miastach, czyli dofinansowanie do cen wody, które sprawiło, że woda jest tańsza o kilka złotych. Część podwyżki wziął na siebie budżet, aby dać odetchnąć kieszeni mieszkańców. Ot i to robili w przeciwieństwie do radnych PO p. burmistrza, którzy ślepo głosowali za podwyżkami jakie zaproponował prezes MZGK

Nie zapominajmy, że wysoka cena wody wiąże się z pewnymi czynnikami, takimi jak jej dostępność czyli odległość z jakiej trzeba ją sprowadzać, jak wielkość przepompowni itd….. Alwernia ma bardzo blisko ujęcia wody, świetną infrastrukturę dostarczającą wodę, bo z 2005 roku i nowiusieńką kanalizację w całej gminie. I TYLKO JEDNEGO PREZESA ODPOWIEDZIALNEGO ZA WODĘ. A u nas? Koszty utrzymania całej infrastruktury zaopatrującej gminę w wodę + koszty utrzymania niepotrzebnie przerośniętej rady nadzorczej robią swoje. Jeden prezes i jeden viceprezes zarabiają tyle, że cenę można by było opuścić lekko o 50gr. A jakby poszukać to i znajdzie się lepsze oszczędności……

Utrzymywanie Chelmeckich PZPRowcow boli coraz wiecej…….a bedzie bolalo jeszcze wiecej, bo dziecka juz dorosly,…. tak trzymac ….

Panie Janie,
Gdyby to byli PZPRowcy to byłby najmniejszy problem. Klnięcie na PZPRowców jest w dobrym guście, jest modne i nie budzi sprzeciwu społecznego.
Problem jednak polega na tym, że wszystkie funkcje przejęte są przez Solidarnościowców. A na Solidarność, która położyła cały Chełmek na łopatki i doprowadziła miasto do ruiny rozsiadając się „na państwowym” dojąc państwową kasę jak krowę w oborze – na nich klnąć nie wypada. Proszę spojrzeć na nazwiska – sama Solidarność doi chełmeckie bydło.

brawo……Ursus………….ty jednak też jesteś jedną z tych kategorii człowieka którzy nie mają szacunku dla nikogo…widzę że lubisz z większym wykopem wypowiadać swoje myśli…..BYDŁO…..sam jesteś beznajdziejne bydle w kazdym tego słowa znaczeniu….znakiem tego jest brak poszanowania dla swoich oponentów…bez szacónku nie ma człowieczeństwa,więc idąc tym tropem a tymże samym za encyklopedycznym pojęciem debila ,kwalifikujesz się w tych ramach.to powiedziałem ja cham z chamów przeciwnik solidarności ,ale nie człowieczeństwa

Falkon, przeczytaj mój tekst ze zrozumieniem. Żadnego polityka nie nazwałem bydłem. Napisałem, że w ich oczach obywatel to dojne bydło.
Falkon, nie wiem kogo uważasz za moich oponentów. Ale masz rację, nie szanuję obecnych polityków. Wszystkich. Ani z lewa ani z prawa ani z centrum. Z ostatnich badań wynikało, że zawód polityk cieszy się 3% szacunkiem w skali kraju. Cóż, jestem w tej „niższej” grupie, która wpływa na wynik bo u mnie szacunek dla zawodu polityka wynosi 0%. Wolałbym g***o patykiem mieszać w betoniarce niż skalać się polityką. Nie jestem przeciwnikiem solidarności. Sam głosowałem na solidarność i chwilę nawet byłem jej członkiem. Ale to było dawno, gdy jeszcze wierzyłem w hasła.
Falkon, nazywasz mnie debilem, bydlęciem, zarzuciłeś mi brak człowieczeństwa. A co ja napisałem? Pisałem tylko, że politycy rozsiadają się na publicznych stołkach a ludzi traktują jak bydło, które można doić. Zapominają, że mają służyć a wcielają się w rolę gospodarza obory, który ma nas (w ich oczach bydło) wydoić do ostatniej kropelki. Mylę się? Nie czujesz się dojony na każdym kroku?
I na szczeblu centralnym, gdzie jest wiele problemów, które można rozwiązać jedną ustawą załatwioną na jednym trzydniowym posiedzeniu sejmu i na szczeblu lokalnym. Lokalnie, brakuje w wiaderku do którego nas doją to co robią: podnoszą cenę wody, żeby utrzymać przerośnięte rady nadzorcze i zarząd. Co bydło (czyli my w ich oczach) zrobimy jak mocniej nas za cyca się pociągnie? Nic nie zrobimy a do wiadereczka troszkę mleczka kapnie i gospodarz będzie syty.

Ursus…..teraz twoja wypowiedz jest bardziej czytelna….,z mojej strony przepraszam…..,a jeśli chodzi o termin POLITYK jestem tego samego zdania ,najgorsza kategoria myśli ludzkiej …pozdrawiam

do Ursus
‚podnoszą cenę wody, żeby utrzymać przerośnięte rady nadzorcze’
Bylem przekonany, ze tylko dwoch towarzyszy PZPR doi Chelmkowian w radzie nadzorczej MZGK, a tu masz…..oni sie juz przerosli,….

wiec zaczynam krasc.Mam w d.u.p.i.e p.radnych co robia sobie dobrze nie patrzac na to czy my zwykli mieszkancy mamy za co zyć.Od dzis woda u mnie poplynie za darmo.
Za miesiąc zaczynam kraść prąd a i o gazie pomysle.I tak mnie nie złapią d.e.b.i.l.e

Łatwo się wam zagląda do kieszeni mieszkańców naszej gminy ponosząc podatki ale
PO talko tok potrafi jeszcze trochę i po wodę będziemy
chodzi do PARKOWEJ FONTANNY a burmistrz ze swojego ratusza wraz z radnymi będą mogli pośmiać z tych obdartych z pracy i godności .Świnia przy pełnym korycie ma się dobrze i nie rozumie reszty.

Ale oni tam wszędzie mają jednego prezesa , a my aż dwóch i będziemy mieli nową kanalizacje a oni mają starą ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *