Woda w Chełmku na cenę złota
Woda w Chełmku na cenę złota

Od 1 maja 2010 roku mieszkańcy naszej gminy Chełmek będą płacić więcej zarówno za wodę jak i za ścieki. Woda zdrożeje o 27 groszy za metr sześcienny (wzrost o 7%) a cena odprowadzania ścieków wzrośnie o 54 grosze (wzrost o 10,7%) dla gospodarstw domowych. Jak informuje Krzysztof Tokarski, prezes Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Chełmku, rada po raz drugi opiniując decyzję o podwyżce zdecydowała się na dofinansowanie podwyżki.

W ubiegłym 2009 roku informowaliśmy o pierwszym dofinansowaniu podwyżek aby zniwelować ich skutki (czytaj o podwyżkach w 2009 roku). O tym, że ubiegłoroczne podwyżki mocno uderzą po kieszeniach gospodarstw domowych zrobiło się głośno po ubiegłorocznej propozycji nowego taryfikatora MZGK. To wtedy rozgorzała dyskusja o możliwości dofinansowania podwyżek, gdyż ubiegłoroczne opłaty miały wzrosnąć o 15%. Dofinansowanie było możliwe po złożeniu takiej propozycji i przedstawieniu takiej możliwości przez radnego Mariusza Sajaka. Cała rada zgodziła się z jego propozycją. Z budżetu gminy wygospodarowano wówczas 170.000 złotych. O ile wzrośnie obciążenie budżetu w związku z tegorocznymi dopłatami jeszcze nie wiemy. Faktem jest, że coroczne zwiększanie obciążeń budżetowych dopłatami nie będzie możliwe (notabene również naszymi pieniędzmi, które mogą zostać przeznaczone na inne cele od edukacji po służbę zdrowia) a MZGK winne jest rozważyć swoją politykę taryfową, gdyż nadal gmina Chełmek jest miejscem w czołówce z najdroższą wodą w Polsce.

Cena metra sześciennego wody w Chełmku wraz z odprowadzeniem ścieków wynosić będzie 9,77 zł (4,18 zł za wodę plus 5,59 zł za odprowadzanie ścieków) dla porównania poniżej przedstawiono cennik średni w poszczególnych województwach.

Średnie ceny metra wody w województwach. Źródło:Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie" (www.igwp.org.pl)
Średnie ceny metra wody w województwach. Źródło:Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie" (www.igwp.org.pl)

Za ceną wody jedną z najwyższą w Polsce nie idzie ani zwiększenie jakości wody (wspominając choćby tradycyjne, coroczne wykrycia w niej groźnych bakterii) ani nie idą inwestycje w poprawę tej jakości i inwestycje w sieć wodociągową a podwyżki cen wody zdają się być pochłaniane w całości przez wzrost kosztów obsługi MZGK.

Prezes MZGK Krzysztof Tokarski informuje, że stawki wzrosły od 3,5% do 4% czyli o poziom inflacji. Jak jednak wynika z wyliczeń, woda dla gospodarstw domowych drożeje o 7% a odprowadzanie ścieków o 10,7% co jest 3 krotnie wyżej niż wskaźnik inflacji.