Chełmek pod wpływem KWK Piast
Chełmek pod wpływem KWK Piast

W nocy z poniedziałku na wtorek miał miejsce kolejny silny wstrząs. Wstrząs został zanotowany przez urządzenia European Mediterranean Seismological Centre (patrz mapka poniżej) i według tej agencji miał siłę 3,1.

Po uprzednich bardzo silnych wstrząsach Burmistrz wielokrotnie występował do Prezesa Zarządu Kompanii Węglowej S.A. w Katowicach i Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. Podjęto uchwałę nr 2/2010 w której „nie powinny towarzyszyć silne wstrząsy, pozytywnie opiniuje wniosek Kompani Węglowej S.A. o ponowne uruchomienie ściany 399″.

Górotwór ponownie nie zastosował się do podjętej uchwały w której miał nie trząść się pod Chełmkiem. Reakcją Urzędu Miejskiego na ten silny wstrząs jest kolejne pismo kierowane do prezesa Kompanii Węglowej. Treść pisma poniżej:

Od 2009 r. eksploatacja zasobów węgla kamiennego przez wchodzący w skład zarządzanej przez Pana Kompanii, Kopalni Węgla Kamiennego „PIAST”, powoduje odczuwalne skutki na terenie gminy Chełmek. Od 2010 r. siła i zasięg wstrząsów znacznie wzrosły. W styczniu br. Było kilka silnych wstrząsów, a ten z dnia 31.01.2011 r., godz. 23.38 miał siłę trzęsienia ziemi, któremu towarzyszył nieprawdopodobny huk. Po nim w porze nocnej wystąpiły kolejne wstrząsy o mniejszej sile.
Podjęte przez Was działania w oparciu o Uchwałę Nr 2/2010 Komisji do Spraw Ochrony Powierzchni przy Wyższym Urzędzie Górniczym z dnia 10 marca 2010 r. i wprowadzona w związku z nią profilaktyka, nie ograniczyły aktywności sejsmologicznej górotworu, a ostatni wstrząs i jego skala stanowią bardzo mocne zagrożenie dla mieszkańców i ich mienia.
Przypominam, że w bezpośrednim sąsiedztwie prowadzonej przez Was eksploatacji mieszka 13 tysięcy osób w zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej.
W nawiązaniu do całości korespondencji w przedmiotowej sprawie oczekuję podjęcia radykalnych działań celem wyeliminowania zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców gminy Chełmek

Burmistrz Chełmka
Andrzej Saternus

Dane EMSC
Dane EMSC

By admin

12 thoughts on “Wstrząsy w Chełmku”
 1. Ludzie odpowiedzialni za całą tą sytuację powinni zostać powieszeni bo zapewne nie byliby w stanie z własnych kieszeni pokryć szkód jakie wyrządziły wstrząsy przez ostatnie lata. Robią sobie jaja i śmieją się w twarz wszystkim mieszkańcom Chełmka i powinni za to ponieśc bardzo daleko idące konsekwencje!!

 2. Mieszkam w Chełmku i po tym trzęsieniu (nawet 3, w tym jednym mocnym) nie mogłam spać… Jest to nie pierwszy raz, gdy Chełmek jest poszkodowany przez szkody górnicze. Na terenie całego Chełmka pękają domy, odpadają tynki, nie wspomnę o spadających meblach, szklankach, obrazach itd. A co do komentarza „Wrath” mam inne zdanie.. Nic im nie zrobią tak jak było to uprzednio.. Będą mówić, że to się już nie powtórzy a założę się, że nie raz jeszcze odczujemy to ale gorzej.. Ale jak najbardziej jestem za tym bo coś im zrobili..

 3. to straszne! ileż można to znosić ?! jak się wydarzy jakaś tragedia to dopiero coś z tym zrobią ?! strach iść spać, nie wiadomo czy w nocy dom nam się na głowę nie zwali..

 4. Po uprzednich bardzo silnych wstrząsach Burmistrz wielokrotnie występował do Prezesa Zarządu Kompanii Węglowej S.A. w Katowicach i Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. Podjęto uchwałę nr 2/2010 w której „nie powinny towarzyszyć silne wstrząsy, pozytywnie opiniuje wniosek Kompani Węglowej S.A. o ponowne uruchomienie ściany 399″. – tak tylko ze tej ściany już dawno niema jest zakończona eksploatacja tej ściany jest wy-rabowana w 2010 r
  Górotwór ponownie nie zastosował się do podjętej uchwały w której miał nie trząść się pod Chełmkiem. Reakcją Urzędu Miejskiego na ten silny wstrząs jest kolejne pismo kierowane do prezesa Kompanii Węglowej, i co ja ci pomogę

 5. Po uprzednich bardzo silnych wstrząsach Burmistrz wielokrotnie występował do Prezesa Zarządu Kompanii Węglowej S.A. w Katowicach i Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. Podjęto uchwałę nr 2/2010 w której „nie powinny towarzyszyć silne wstrząsy, pozytywnie opiniuje wniosek Kompani Węglowej S.A. o ponowne uruchomienie ściany 399″. – tak tylko ze tej ściany już dawno niema jest zakończona eksploatacja tej ściany jest wy-rabowana w 2010 r
  Górotwór ponownie nie zastosował się do podjętej uchwały w której miał nie trząść się pod Chełmkiem. Reakcją Urzędu Miejskiego na ten silny wstrząs jest kolejne pismo kierowane do prezesa Kompanii Węglowej, i co ja ci pomogę

 6. Chyba mają jakąś błędną tą skalę. 3,1??? Skala Richtera
  < 2,0 Najmniejsze wstrząsy, nieodczuwalne przez człowieka ani przez sejsmograf. 2 920 000 (8000 dziennie)
  2,0-3,4 Wstrząsy nieodczuwalne dla człowieka, lecz rejestrowane przez sejsmograf. 800 000
  3,5-4,2 Bardzo małe wstrząsy, odczuwane tylko przez niektórych ludzi. 30 000
  4,3-4,8 Odczuwane przez większość osób, nieszkodliwe. 4 800
  4,9-5,4 Odczuwane przez wszystkich, powoduje bardzo niewielkie zniszczenia. 1 400
  Patrząc na skalę to powinno być ok. powyżej 4

 7. Sejsmograf na Piaście (w epicentrum) zanotował 3,5. EMSC ma sieć sejsmografów z których odczytuje trzęsiena. Najbliższy nam z którego mają dane jest w okolicach Bielska, później to przeliczają. Dlatego też często się mylą, jeśli trzęsienie było oddalone od urządzeń.

 8. Sen mam mocny ale skoro aż się obudziłam to wstrząs musiał być naprawdę mocny – i taki był.
  Ciagle pod nami kopią, nie patrząc, że nad nimi żyją ludzie. Ciągle są szkody z tego tytułu a my nawet chcąc kupić węgiel na zimę to jest problem. W kolejkach trzeba stać kilka dni, nawet składy są puste!!! Co to jest?
  Wokół Chełmka są przynajmniej trzy kopalnie a mieszkańcy są bez węgla!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *