Chełmek pod wpływem KWK Piast
Chełmek pod wpływem KWK Piast

W nocy z poniedziałku na wtorek miał miejsce kolejny silny wstrząs. Wstrząs został zanotowany przez urządzenia European Mediterranean Seismological Centre (patrz mapka poniżej) i według tej agencji miał siłę 3,1.

Po uprzednich bardzo silnych wstrząsach Burmistrz wielokrotnie występował do Prezesa Zarządu Kompanii Węglowej S.A. w Katowicach i Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. Podjęto uchwałę nr 2/2010 w której „nie powinny towarzyszyć silne wstrząsy, pozytywnie opiniuje wniosek Kompani Węglowej S.A. o ponowne uruchomienie ściany 399″.

Górotwór ponownie nie zastosował się do podjętej uchwały w której miał nie trząść się pod Chełmkiem. Reakcją Urzędu Miejskiego na ten silny wstrząs jest kolejne pismo kierowane do prezesa Kompanii Węglowej. Treść pisma poniżej:

Od 2009 r. eksploatacja zasobów węgla kamiennego przez wchodzący w skład zarządzanej przez Pana Kompanii, Kopalni Węgla Kamiennego „PIAST”, powoduje odczuwalne skutki na terenie gminy Chełmek. Od 2010 r. siła i zasięg wstrząsów znacznie wzrosły. W styczniu br. Było kilka silnych wstrząsów, a ten z dnia 31.01.2011 r., godz. 23.38 miał siłę trzęsienia ziemi, któremu towarzyszył nieprawdopodobny huk. Po nim w porze nocnej wystąpiły kolejne wstrząsy o mniejszej sile.
Podjęte przez Was działania w oparciu o Uchwałę Nr 2/2010 Komisji do Spraw Ochrony Powierzchni przy Wyższym Urzędzie Górniczym z dnia 10 marca 2010 r. i wprowadzona w związku z nią profilaktyka, nie ograniczyły aktywności sejsmologicznej górotworu, a ostatni wstrząs i jego skala stanowią bardzo mocne zagrożenie dla mieszkańców i ich mienia.
Przypominam, że w bezpośrednim sąsiedztwie prowadzonej przez Was eksploatacji mieszka 13 tysięcy osób w zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej.
W nawiązaniu do całości korespondencji w przedmiotowej sprawie oczekuję podjęcia radykalnych działań celem wyeliminowania zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców gminy Chełmek

Burmistrz Chełmka
Andrzej Saternus

Dane EMSC
Dane EMSC