Na fotografii ul. Broniewskiego
Na fotografii ul. Broniewskiego

W miesiącu październiku 2009 roku w gminie Chełmek odbyło się posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, gdzie została dokonana ocena przygotowania Gminy do zimowych warunków atmosferycznych. Burmistrz Andrzej Saternus postawił zadania i ocenił stan przygotowań do „Akcji Zima”. Na akcję odśnieżania, do końca 2009r. zaplanowano kwotę 30 000 zł. natomiast na odśnieżanie na rok 2010 w budżecie Gminy została zaplanowana kwota 120 000zł. W latach 2008/2009 kwoty te były podobne.

Zima, która w październiku zaatakowała niektóre rejony kraju, szczęśliwym trafem ominęła gminę Chełmek i związku z tym większych strat nie ponieśliśmy a wręcz zaoszczędziliśmy środki na odśnieżanie. Wg oceny GZZK gmina Chełmek jest dobrze przygotowana do pokonania ekstremalnych warunków zimowych. Taką informację opublikowano na stronach Urzędu Miejskiego i cytowaliśmy ją na łamach Chełmek.info – zobacz.

Taki obraz sytuacji przedstawia się zza okien magistratu. Wystarczy jednak wyjść poza urząd, aby zobaczyć, że poza drogą wojewódzką (Krakowska i dalej Piastowska) drogi gminne są białe.

Na wszystkich drogach gminnych zalega śnieg. Na tych bardziej uczęszczanych śnieg jest rozjeżdżony. Na mniej uczęszczanych jest fatalnie. Na drogach brakuje pługów, piaskarek i soli. Zalega gruba warstwa śniegu i błota. Taka sytuacja nie jest efektem nagłych opadów śniegu i corocznego „zaskoczenia drogowców”, gdyż utrzymuje się już od tygodnia. No chyba, że przyjmiemy iż śnieg na przełomie grudnia i stycznia padający od tygodnia to coś wyjątkowego w naszej strefie klimatycznej to tak. Mógł zaskoczyć.

Po raz kolejny analizy i dane podawane przez urzędników minęły się z rzeczywistością.

Chełmek.info