Zbieranie książek w Chełmku dla Polonii w AustriiRozpoczynamy zbiórkę – ucieszył się Waldemar Rudyk, dyrektor MOKSiR w Chełmku. Wyjaśnia, że woluminy trafią do Polaków mieszkających w górnej części Austrii. Taką informację podaje tygodnik Przełom z dnia 4 lutego a więcej o akcji można poczytać na internetowej stronie Ośrodka. Pomysł narodził się kilka lat temu – podaje dalej dyrektor Rudyk – goszczono Polkę, która mieszka w Górnej Austrii, Marzenę Danek. To właśnie od pani Marzeny dowiedziano się o sytuacji mieszkającej tam Polonii.

Dyrektor przyznał, że nikt nie zdaje sobie sprawy z potrzeb austriackiej polonii. Wydawało się, że w kraju kojarzonym z dobrobytem mniejszości narodowe nie mają takich problemów. Okazuje się jednak, że rząd Austrii ogranicza do minimum pomoc na edukację naszych rodaków. Stąd polska książka jest tam towarem ekskluzywnym – podsumował Waldemar Rudyk. Przypomniał również, że jakiś czas temu w Chełmku organizowano podobną zbiórkę. Książki trafiły do Austrii a w efekcie w kilku austriackich wsiach powstały niewielkie polskie biblioteki. Obecna akcja jest jednak zakrojona na większą skalę. Potrwa do końca maja a zaprzyjaźnione firmy spedycyjne podwiozą książki do Austrii.
Dyrektor MOKSiR zapowiada wstępną selekcję książek, ale docierają do niego sygnały, że potrzebne są wszystkie książki, nawet te najbardziej zniszczone. Te miałyby trafić do polskich skazańców w austriackich więzieniach. Waldemar Rudyk uczulił, by raczej nie przekazywać podręczników, raczej pozycje beletrystyczne czy też literaturę faktu a nawet popularne romanse. Jak czytamy dalej w Przełomie, akcję ma wieńczyć wizyta Marzeny Danek, która od lat przebywa w Austrii.

Kilka lat temu przeprowadzono podobną akcję – wówczas dla Polaków mieszkających na Białorusi. Przekazano im ponad pięć tysięcy woluminów. W obecnej akcji książki można oddawać w siedzibie MOKSiR oraz w bibliotekach w Chełmku, Bobrku i Gorzowie.