Śmierć pod kołami autobusu 32
Śmierć pod kołami autobusu 32. Fot.Kamil Szyjka / FaktyOswiecim.pl

We wtorek przed południem na ulicy Krakowskiej w okolicy sklepu Carrefour zginęła starsza kobieta. Kiedy 77-latka przechodziła przez  przejście dla pieszych, potrącił ją autobus Miejskiego Zakładu Komunikacji w Oświęcimiu, prowadzony przez 55-letniego kierowcę.

77-letnia chełmkowianka prawdopodobnie wracała do domu z zakupów. Nie wiadomo, czy wtargnęła na przejście wprost przed autobus, czy tez była już na pasach i wówczas doszło do potrącenia. Ekipa karetki pogotowia próbowała przywrócić funkcje życiowe mieszkance Chełmka. Bezskutecznie. Obrażenia poniesione w wypadku okazały sie śmiertelne.

– Obrażenia były poważne. Kobieta zmarła. Dokładne okoliczności wypadku badają policjanci z oświęcimskiej drogówki – informuje Małgorzata Jurecka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

A można było tej tragedii uniknąć. W listopadzie 2008 roku organizowana była akcja obywatelska „Bezpieczne przejście dla pieszych”, w czasie której zbierano podpisy pod apelem do Marszałka Województwa Małopolskiego o usytuowanie sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych na ul. Krakowskiej. Akcja wykazała, iż prawie 100 % mieszkańców Gminy widzi konieczność montażu świateł w tym miejscu. Jest to obszar o wzmożonym ruchu pieszych i skupisko wielu obiektów użyteczności publicznej.

W odpowiedzi na apel mieszkańców podpisanej z up. Marszałka Województwa przez Dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich mieszkańcy Chełmka dowiedzieli się, że plany Zarządu rozmijają się z oczekiwaniami mieszkańców. Zarząd Województwa Małopolskiego nie przewiduje budowy sygnalizacji świetlnej na ul. Krakowskiej. Z pisma wynika, że przeprowadzono analizę kryterium oceny potrzeby zastosowania sygnalizacji świetlnej, z której wynika, że natężenie ruchu kołowego i pieszego oraz wypadki z udziałem pieszych na ul. Krakowskiej „nie wykazują potrzeby zastosowania sygnalizacji świetlnej”.

Materiał pochodzi ze strony:

fakty_logo_pionowe