Śmierć pod kołami autobusu 32
Śmierć pod kołami autobusu 32. Fot.Kamil Szyjka / FaktyOswiecim.pl

We wtorek przed południem na ulicy Krakowskiej w okolicy sklepu Carrefour zginęła starsza kobieta. Kiedy 77-latka przechodziła przez  przejście dla pieszych, potrącił ją autobus Miejskiego Zakładu Komunikacji w Oświęcimiu, prowadzony przez 55-letniego kierowcę.

77-letnia chełmkowianka prawdopodobnie wracała do domu z zakupów. Nie wiadomo, czy wtargnęła na przejście wprost przed autobus, czy tez była już na pasach i wówczas doszło do potrącenia. Ekipa karetki pogotowia próbowała przywrócić funkcje życiowe mieszkance Chełmka. Bezskutecznie. Obrażenia poniesione w wypadku okazały sie śmiertelne.

– Obrażenia były poważne. Kobieta zmarła. Dokładne okoliczności wypadku badają policjanci z oświęcimskiej drogówki – informuje Małgorzata Jurecka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

A można było tej tragedii uniknąć. W listopadzie 2008 roku organizowana była akcja obywatelska „Bezpieczne przejście dla pieszych”, w czasie której zbierano podpisy pod apelem do Marszałka Województwa Małopolskiego o usytuowanie sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych na ul. Krakowskiej. Akcja wykazała, iż prawie 100 % mieszkańców Gminy widzi konieczność montażu świateł w tym miejscu. Jest to obszar o wzmożonym ruchu pieszych i skupisko wielu obiektów użyteczności publicznej.

W odpowiedzi na apel mieszkańców podpisanej z up. Marszałka Województwa przez Dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich mieszkańcy Chełmka dowiedzieli się, że plany Zarządu rozmijają się z oczekiwaniami mieszkańców. Zarząd Województwa Małopolskiego nie przewiduje budowy sygnalizacji świetlnej na ul. Krakowskiej. Z pisma wynika, że przeprowadzono analizę kryterium oceny potrzeby zastosowania sygnalizacji świetlnej, z której wynika, że natężenie ruchu kołowego i pieszego oraz wypadki z udziałem pieszych na ul. Krakowskiej „nie wykazują potrzeby zastosowania sygnalizacji świetlnej”.

Materiał pochodzi ze strony:

fakty_logo_pionowe

By admin

9 thoughts on “Zginęła pod kołami autobusu”
 1. Jeszcze niedawno inicjatywa SLD Chełmek została odrzucona przez Zarząd Województwa Małopolskiego w Krakowie i nie poparta przez władze Chełmka…
  Na ul. Krakowskiej nie będzie sygnalizacji świetlnej, bo za mało jest wypadków? Akcja obywatelska „Bezpieczne przejście dla pieszych” w czasie, której zbierano podpisy pod apelem do Marszałka Województwa Małopolskiego o usytuowanie sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych na ul. Krakowskiej wykazała, iż prawie 100 % mieszkańców Gminy widzi konieczność montażu świateł w tym miejscu. Jest to obszar o wzmożonym ruchu pieszych i skupisko wielu obiektów użyteczności publicznej. Mimo wielokrotnie zgłaszanych potrzeb w tym zakresie, zarówno ze strony mieszkańców, jak również władz samorządowych gminy Chełmek, korespondencji i spotkań z przedstawicielami Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, sprawa nie doczekała się dotąd oczekiwanej finalizacji.
  W tym miesiącu wpłynęła odpowiedź na apel mieszkańców podpisana z up. Marszałka Województwa przez Dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich. Plany Zarządu rozmijają się jednak z oczekiwaniami mieszkańców Chełmka. Zarząd Województwa Małopolskiego nie przewiduje budowy sygnalizacji świetlnej na ul. Krakowskiej. Z pisma wynika, że przeprowadzono analizę kryterium oceny potrzeby zastosowania sygnalizacji świetlnej, z której wynika, że natężenie ruchu kołowego i pieszego oraz wypadki z udziałem pieszych w 2007 i 2008 r. na ul. Krakowskiej „nie wykazują potrzeby zastosowania sygnalizacji świetlnej”.
  Nie możemy zgodzić się z takim uzasadnieniem odmownej odpowiedzi. Analizy nie potwierdziły konieczności budowy sygnalizacji w Chełmku, podczas gdy w małych Żarkach, czy Liszkach na tej samej drodze wojewódzkiej sygnalizacja świetlna istnieje.
  Mariusz Sajak

 2. Stawiam pytanie: Czy ta tragedia podniosła na tyle statystyki, aby Zarząd Dróg Wojewódzkich rozważył montaż sygnalizacji świetlnej, czy będzie oczekiwał na kolejne ofiary?
  Odpowiedź Zarządu Dróg Wojewódzkich na apel mieszkańców Chełmka w tej sprawie można przeczytać tutaj: http://sld-chelmek.ovh.org/?p=168

 3. DO: Adam Nowak
  zarząd Chełmka nie poparł inicjatywy SLD z prostego powodu- bo sam prowadzi własną. Panie Adamie, nie rzucaj się pan za kazdym razem jak jest mowa o SLD i POwskiej radzie miasta! Nie czarujmy się, że pisanie listów i rozdawanie mieszkańcom ulotek jest skuteczne. Listy w sprawie świateł pisała obecna kadencja, poprzednia kadencja i nic. A petycje osób indywidualnych czy mniejszościowych partii w tej gminie są już niestety poza marginesem.

 4. Do dalekiego kuzyna siostry wnuka Borysa Jelcyna – nawiasem pisząc za takim pseudonimem za czasów PRL-u nie ukrywali się nawet najwartościowi agenci SB:)
  ale na poważnie — nie rozumiem tego zdania : Panie Adamie, nie rzucaj się pan za kazdym razem jak jest mowa o SLD i POwskiej radzie miasta!
  Może jaśniej!
  To, że petycje i prośby nic nie dają to wiem doskonale bo sam pisałem takie nawet w poprzednim wieku do ówczesnego Burmistrza. Pewna pani, która pracuje w „cenrum” Chełmka powiedziała mi tak. Gmine stać na wrzosy i inne rośliny w parku to nie ogladając sie na Kraków powinna sama zamontować światła na przejściu bo w końcy tu giną mieszkańcy Chełmka , a nie Krakowa. Ale to jest tak jak z tymi wstrząsami powodowanymi przez kopalnię „Piast”— dopuki nie dotknie to kogoś osobiście to ma to w „tyłku”.

 5. A to napisano na „oświęcimskim24”
  08.02.2010 13:52: Oana
  halo panie Adasiu Nowak!
  odbiegając od tematu! a po co nam kosze i te piękne ławki skoro młodziez chełmkowska niszczy-osiedlowa dodam!!!
  nie potrzeba świateł! potrzeba ludzi myślacych co robią więc m.in to jak maszerują.
  jak stara rura miała ochote krócić sobie droge to sobie skróciła przy okazji życie.
  rok w rok ta sama historia-niech przechodzą gdzie wyznaczono.
  a Kraków, Katowice, Wrocław etc.-chcesz mandatu za przejscie nie dla pieszych? spróbuj przebiec koło policji to zobaczymy jak sie wytlumaczysz!!!
  Jednak mam sympatyków 🙂

 6. Skoro światła są nawet w Żarkach to dlaczego w Chełmku ma ich nie być? czy my jestesśmy gorszą strona miasta? Powinny być i juz wtedy nie będzie problemu guzik sie naciśnie i się przejdzie spokojnie! Proszę to przemyśleć! pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *