Trzy tygodnie września już za nami a co za tym idzie, jesień zbliża się dużymi krokami. Wraz z jesienią na drogi przyjdą ciężkie warunki. Już w chwili obecnej przy pierwszych opadach deszczu w drugim tygodniu września mieliśmy tragiczny wypadek na ulicy Piastowskiej, gdzie kierowca stracił panowanie na mokrej nawierzchni. Wraz z pierwszym września na drogi powróciły dzieci, które o poranku i wieczorami są nierzadko samodzielnymi pieszymi w warunkach niedostatecznej widoczności.

Przypominamy więc wszystkim kierowcom, rowerzystom i pieszym o tym aby przy zmiennych, trudniejszych warunkach pogodowych zachowali szczególną ostrożność.

Kierowcy powinni zwracać uwagę na zachowanie innych użytkowników jezdni, zwłaszcza dzieci. Aby uniknąć kolizji czy wypadku drogowego przede wszystkim należy zmniejszyć prędkość pamiętając, że droga hamowania na mokrej i śliskiej nawierzchni znacznie się wydłuża, należy też zwiększyć odstęp od poprzedzającego pojazdu. Nie należy też parkować w miejscach do tego niedozwolonych (na zakazach, na skrzyżowaniach) aby nie utrudniać ruchu i widoczności.

Piesi idąc poboczem drogi w porze wieczorowej lub nocnej dla własnego bezpieczeństwa powinni nosić kamizelki odblaskowe lub posiadać jakikolwiek element odblaskowy, umieszczony w widocznym dla kierowców miejscu. Noszenie elementów odblaskowych jest niezwykle ważne ponieważ czyni pieszego widocznym dla kierowców niejednokrotnie nawet z odległości 150m.

Odblaski można zakupić już za kwotę od 1 złotówki a designerskie odblaski w kwocie 3 złotych choćby na popularnym serwisie aukcyjnym. O zakupie odblasków dla członków rodziny powinna pomyśleć każda głowa takiej rodziny. Każdy rodzic powinien kupić odblaski z troski o własne dzieci i każde dziecko powinno zatroszczyć się o rodziców.

Widoczność pieszego z odblaskami i bez odblasków
Widoczność pieszego z odblaskami i bez odblasków