Dziennik Polski postanowił sprawdzić, jak żyje się w naszych gminach, biorąc pod uwagę lokalne opłaty i daniny, czyli podatki od nieruchomości mieszkalnych i gruntu, ceny wody i ścieków, śmieci oraz biletów na przejazd autobusami lub busami. Wnioski są jednoznaczne: najwyższe podatki i opłaty lokalne muszą płacić mieszkańcy gmin Brzeszcze i Chełmek. Mniejsze rachunki dostają oświęcimianie.

Opłaty za wodę i ścieki to istotna pozycja w rachunkach mieszkańców Chełmka. Przykładowa rodzina, licząca cztery osoby, zużywając miesięcznie trzy metry sześcienne będzie płacić w tym roku 175,50 zł. W górę poszły stawki podatków od nieruchomości – w Chełmku o cztery grosze na metrze kw. powierzchni mieszkalnej, w Brzeszczach o dwa grosze, a w Oświęcimiu o grosz.

 • Miesięczne podatki i opłaty lokalne w 2014 roku w Chełmku wg. wyliczeń Dziennika Polskiego: 492,83 zł (rodzina 4-osobowa)
 • Stawka podatku na 2014 rok od budynków mieszkalnych – 64 gr/mkw., wzrost o cztery grosze.
 • Stawka podatku od gruntu – 18 gr/mkw., wzrost o jeden grosz.
 • Razem za dom 120 m na działce 10 arów – 21,33 zł.
 • Woda/ścieki – 5,67/ 8,10 m sześc., opłata abonamentowa – 10,26 zł. Razem 175,50 zł.
 • Śmieci – 8 zł (posegregowane)/ osoba, nieposegregowane 11,00 zł. Razem 32 zł.
 • Bilety – 3 zł jeden przejazd.

Dla porównania, drożej jest w Brzeszczach, które znalazły się w czołówce (497,79 zł), taniej natomiast w Kętach (448,17 zł), Wadowicach (442,66 zł), Andrychowie (422,47 zł) i Oświęcimiu (412,83 zł)

materiał za: dziennikpolski24.pl

By admin

5 thoughts on “Życie najdroższe w Chełmku i Brzeszczach”
 1. niech mieszkańcy słacają kredyty. Chełmek jest chyba rekordzistą w skali kraju jeżeli uwzględnimy ilość kortów tenisowych na 1 tys mieszkańców 🙂

 2. moze i masz racje ABC ale bierz pod uwage fakt ze korty te sa w moim miesscie odkad pamietam (kupe lat) nie zostaly wybudowane niedaawno badz pare lat temu

 3. DV, te korty o których piszesz zostały wybudowane przez Batę (jako pierwsze wiejskie korty w Polsce – taka ciekawostka). Myślę, że ABC pisał o tych nowych kortach wybudowanych w „centrum sportowym” – należałoby też dodać, że te nowe korty mają nowy cennik wynajęcia kortu. Tak podnieśli cenę, że jak jeszcze w tamtym roku kwitło tam życie sportowe tak teraz hula wiatr a hala stoi pusta. Tak wywindowali ceny, żeby im się bilansowało a sprawiło, że opustoszały. Ale to prosta zasada rynku – nie można windować ceny w nieskończoność.

 4. 4 osobowa rodzina zużywająca 3 metry sześcienne wody ?? 🙂 dobre,dobre, chyba jak nie będą się myć przez miesiąc. Już by realne przykłady podawali.

 5. w chełmku trzeba wymienić burmistrza ten terazniejszy już sie troche rozpanoszył
  i rozpędzil z wydatkami z kieszeni mieszkańców

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *